Centrum PROMĚNY

Proměňte své tělo, své zdraví, svůj život...

DESETIDENNÍ OČISTNÁ KŮRA

Očistná kůra dle knihy Petra Glickmana

Očistná kůra dle knihy Petra Glickmana

Peter Glickman:  "Destidenní očista těla" ). 

Kniha je běžně k dostání, vydala Pragma, cena okolo 150 Kč.

Glickmanova kniha se věnuje výhradně desetidenní očistě těla podle metody nazvané "Master Cleanse", kterou vyvinul a publikoval Stanley Burroughs. Někdy se vedou polemiky o tom, zda se v případě desetidenní očisty jedná o půst. Za půst se většinou považuje hladovka pouze o vodě, proto zde se jedná spíše o očistnou kúru.

Pokud se chcete do desetidenní očisty pustit, doporučuji si Glickmanovu knížku opatřit a přečíst. Provedení kúry je v ní popsáno celkem stručně, ale najdete tam řadu různých doporučení, zkušenosti mnoha lidí, kteří očistu vyzkoušeli, jejich otázky a Glickmanovy odpovědi, dočtete se, co jsou detoxikační příznaky, a seznámíte se také s možnými úskalími, která Vás pak během očisty nepřekvapí. No a také Vás knížka podpoří, pokud na Vás během očisty dolehne krize.

Pokud se pro desetidenní očistnou kúru rozhodnete, je dobré mít dostatek informací, které najdete v knize, ale i na internetu, případně jsem vám kdykoliv k dispozici.

Mně tato detoxikační kůra dává smysl, je přijatelná a dá se vydržet. Krom váhového úbytku, kterýje vždy příjemný, se cítím velice dobře, začnu více přemýšlet o tom, co a proč jím (když už mám tak hezky vyčiště ná střeva ;o)).

Přeji Vám sílu k rozhodnutí, kterého po deseti dnech určitě nebudete litovat! :o)

Jana Budilová

Co nakoupit, co si připravit

Co nakoupit, co si připravit

CO NAKOUPIT:
(naplánujte si trasu supermarket, prodejna zdravé výživy, lékárna)

Citróny, nejlépe v BIO kvalitě - pokud nakupuji tyto, vždy před vymačkáním nastrouhám omytou kůru, kterou smíchám s vanilkovým cukrem, vložím do malé uzavíratelné skleničky a uložím do lednice pro potřeby pečení, v cukru je kůra dobře zakonzervovaná, takže vydrží i 2-3 měsíce

Kajenský pepř (mleté chilli papričky) - seženete v sekci koření v supermarketu, v potravinách, v prodejnách zdravé výživy

Javorový sirup - kupuji v DM od firmy Alnatura Ahornsirup Grad C. Během kúry spotřebuji cca 4 - 5 balení po 375 ml

Mořskou nejodidovanou sůl - k dostání v prodejnách zdravé výživy

Projímavou čajovou směs - k dostání v lékárnách, já používám od firmy Megafyt

Mátový čaj, čistící čajová směs nebo detoxikační čaj - nakoupíte rovněž v lékárně

Voda - má se používat pramenitá, já používám vodu z kohoutku

 

CO SI PŘIPRAVIT:

Odměrnou nádobu na ranní slaný nálev - používám kalibrovanou odměrku, abych viděla, jak mi ta slaná záležitost ubývá a kolik mi toho ještě zbývá

Brčko - slanou vodu piju jedině brčkem: slaná voda se tolik nedostane na jazyk a dá se to vcelku úspěšně vypít

Odšťavňovač na citrón - používám obyčejné umělohmotné "ždímátko"

 

Pak už jen nadšení pro věc odhodlání učinit novou / opakovanou zkušenost :o).

 

 

JAK NA TO

Každý VEČER (0. - 9. den) PROJÍMAVÝ ČAJ
Večer před zahájením kúry stejně jako každý další večer těsně před spaním vypijte šálek projímavého čaje Megafyt.

Každé RÁNO (1. - 10. den) SLANÝ VÝPLACH
1 litr vody se dvěma zarovnanými lžičkami nejodizované mořské soli

První den po probuzení a každé další ráno během očisty vypijte co nejrychleji (nejlépe najednou, nejdéle do několika minut) jeden litr se dvěma zarovnanými čajovými lžičkami nejodizované mořské soli. Já doporučuji pít slanou vodu brčkem: slaná voda se nedostane tolik na jazyk a nemá tak případný dávivý efekt. Slaná voda má stejný osmotický tlak jako krev v těle, proto se nevstřebává a působí jako výplach. Půl hodiny až hodinu po vypití slané vody pocítíte potřebu se vyprázdnit. Vyprazdňování může pokračovat ještě několikrát během půl hodiny až hodiny, mám zkušenost, že i déle. Stolice bývá tekutá.  Pokud je vypití slané vody nad vaše síly, vypijte místo ní ráno další šálek projímavého čaje.  A příští den to zkuste znovu. Vyzkoušejte všechno, aby se vám slaný nálev podařilo vypít (přináší to lepší efekt nežli vypití projímavého čaje). Půl hodiny po vypití slané vody nic nepijte.

Já se těchto deset dnů překonám a vstávám mezi 4 a 4,30, abych v půl osmé odcházela z domu bez jakýchkoliv obav. Pokud se necítím úplně čilá, jdu si po vypití slaného rozotku ještě lehnout, a pak vstávám, jak je třeba - jak tělo zavelí ;o).

Každý den PŘES DEN
Během dne vypijte 6 až 12 sklenic citronády, vždy, když máte pocit hladu, pokud pocit hladu nemáte, tak každé 3 hodiny.

V knize jsou uvedeny tyto účinky jednotlivých složek citronády:
Enzymy z citronové šťávy rozpouštějí staré usazeniny ve střevech a šťáva pomáhá neutralizovat kyselé toxiny (citrón je obecně jedna z nejzásadotvornějších potravin).
Javorový sirup vám kromě energie dodá vitamíny a minerály.
Kajenský pepř (mleté chilli papričky) rozpouští hlen a rozšiřuje cévy, urychluje detoxikační proces a metabolické pochody v těle.

Během dne mezi jednotlivými citronádami můžete pít libovolné množství čisté pramenité nebo filtrované vody a mátový čaj. Vypít by se měly denně 3 litry tekutin (slaný výplach se do toho nepočítá.) Nic jiného během očistné kúry nekonzumujete.

Citronáda – recept

0,3 dcl (2 plné polévkové lžíce) čerstvě vymačkané citronové šťávy (nebo limetkové)

0,3 dcl (2 plné polévkové lžíce) javorového sirupu (v biokvalitě)

špetka kajenského pepře (velikost špetky jak kdo snesete)

2,5 dcl pramenité nebo filtrované vody

Citronádu připravujte vždy čerstvou (alespoň co nejčastěji, pokud to nejde vždycky), nemačkejte si citróny "do foroty", šťáva pak  ztrácí na hodnotě.

 

NÁVRAT K BĚŽNÉ STRAVĚ

První den pijte pouze čerstvě vymačkaný pomerančový džus. Druhý den ráno posnídejte opět čerstvou pomerančovou šťávu, k obědu si dejte zeleninovou polévku (vývar), k večeři opět zeleninovou polévku s trochou vařené zeleniny - ale stále žádné pečivo. Třetí den posnídejte opět čerstvě vymačkaný pomerančový džus, k obědu domácí zeleninovou polévku a salát, k večeři syrovou zeleninu (nebo ovoce). Běžná jídla, na která jste zvyklí, můžete začít jíst až čtvrtý den.

Z osobní zkušenosti: již první den jsem začala přidávat náš proteinový  nápoj (pomerančový, grepový, vanilkový atp. nápoj). Po desetidenní kůře jsem většinou zredkovala cca 3 - 4 kilogramy, kdy vždy polovina byla z tuků a polovina ze svalů. Proto se mi osvědčilo postupně z detoxikační kúry plynule přejít na proteinovou dietu, kdy tělo zajásá nad příjmem bíllkovin a dál pokračuje v redukci, ale nyní již téměř výhradně z tuků.

No, a máme to za sebou! :o)